Hlavní stránka

 Kočičí jídelníček

 Kočičí onemocnění

 Pro chovatele

 Odkazy

 


 


Tady najdete pár rad pro nové chovatele kočiček

 

1) Co musíte dostat ve slušném útulku při pořízení kočičky, kocourka nebo koťátka . . . . .

a) Předávací protokol - Název organizace, IČO, DIČ, Adresa, Telefon, E-mail

b) Administrativní jméno kočky, Pohlaví, Přibližné stáří, Popis

c) Osvojitel starší 18 roků - Jméno a Příjmení, Adresa, Č.OP, Telefon, E-mail,

d) Očkovací průkaz - Zdravotní průkaz - vyznačené od veterináře, očkování, odčervení, čipovaní, kastrace atd.

e) Osvojitel zaplatí poplatek za prvotní ošetření u veterináře v útulku. Poplatky jsou v každém útulku jiné!

f) Podpis osvojitele a Podpis vedoucího ( zástupce ) útulku

 

2) Základní vybavení před pořízení kočičky, kocourka nebo koťátka . . . . .

a ) Cestovní box - bez této základní věci Vám v útulku nepředají kočičku, kocourka, koťátko

b) Pelíšek - dle vlastní výběru

c) Toaletu - neměla by mít ostré hrany

d) Hrudkující stelivo ( písek )

e) Lopatku na exkrementy

f) Mělkou misku na masovou konzervu a granule - denně čerstvou masovou konzervu

g) Hlubší misku na vodu - denně čerstvou vodu

h) Granule a Masovou konzervu dle věku kočičky, kocourka,koťátka

ch) Různé plyšové hračky, Peříčka, Míčky atd.

 

 

 

7 věcí, které nikdy nesmíte dělat kočce
O kočkách se traduje, že mají devět životů. Leckomu tedy připadá, že jsou téměř nesmrtelné a že jim vlastně žádná nebezpečí nehrozí nebo se z každého maléru snadno otřepou. Opak je pravdou. Představíme vám sedm věcí, na které je třeba si dát při chovu koček pozor. Některé jim mohou život znepříjemnit, jiné mohou mít důsledky přímo fatální.

1. Nestříhejte kočce vousy
Kočky mají na tvářích přibližně 24 hmatových chlupů, další mají na bradě či nad obočím, ale i na zadní straně nohou. Zdaleka je nemají pouze pro parádu. Hmatové vousy umožňují kočkám orientaci i v naprosté tmě.Hmatové vousy umožňují kočkám orientaci i v naprosté tmě.Na koříncích hmatových vousů jsou totiž čidla, která pomáhají vnímat odchylku každého vousku z jeho obvyklé polohy. Tak kočka získává informace o nejbližším okolí i tehdy, kdy není dobře vidět. Kočka, která o vousy přijde či je má zkrácené, bývá značně neklidná, ztrácí orientaci. V krajním případě začne narážet do věcí a ztratí i smysl pro rovnováhu.

2. Nenechávejte otevřené okenní ventilace
Nezajištěné otevřené ventilace na oknech mohou pro kočky představovat smrtelnou past. Proto nikdy nenechávejte otevřené ventilačky na oknech, když je kočka sama doma. Podobné nebezpečí však hrozí také v nočních hodinách, když spíme.Nebezpečnou nástrahu pro kočky představují otevřené okenní ventilace.Kočka, která se touží dostat pootevřeným oknem ven, si často způsobí zranění uvíznutím či skřípnutím. Dokonce se v této souvislosti mluví o syndromu sklápěcího okna. Vhodným řešením mohou být speciální ochranné mřížky výklopných oken, které nebezpečnou štěrbinu zakryjí. Další možností je umělohmotná pojistka na okno, kterou je možné šířku otevření okna regulovat.

3. Nepěstujte jedovaté rostliny
Pokud chováte kočku v bytě, určitě byste neměli zvíře nechávat v prostoru, kde jsou pro něj jedovaté rostliny. K těm nejvíce problémovým patří rostliny, které obsahují ve svých pletivech šťavelany (drobné jehličky krystalů) poškozující sliznice a způsobující otoky. K takovým patří difenbachie, filodendrony, monstery, kaly, aglaeonemy a anturia. Nemalé nebezpečí představuje také oleandr. Kočky, které se pohybují venku mají k dispozici čerstvou zelenou trávu. Domácí kočky takovou možnost nemají a proto je tolik lákají listy pokojových rostlin.

4. Nezavírejte kočku v autě
V zimních i letních měsících hrozí kočkám ponechaným v autě velké nebezpečí. Teplota se uvnitř vozu velmi rychle zvyšuje či snižuje podle ročního období. Pobyt tak může mít pro zvíře fatální následky i za poměrně krátký čas.


5. Nehlaďte kočky na břiše - jak kterou kočku - Cypriánek to má rád
Chování koček je v mnoha ohledech odlišné od psů. Nenechte se tedy unést ve chvíli, kdy si kočka lehne na záda a ukáže bříško. To, že vám odhalí svou nejzranitelnější část těla, je signál velké důvěry. Ale určitě ne žádost o hlazení na břiše. Většině koček není hlazení na břiše příjemné. Některé takovou situaci řeší útěkem, jiné dokonce poškrábáním či pokousáním. Pokud budete chtít kočku podrbat, pak zvolte jinou část těla – např. kolem uší, pod bradou a kolem tváří nebo na hřbetě u ocásku. Nejméně příjemné je kočkám hlazení celou dlaní, při kterém vzniká statická elektřina. Vhodnější je tedy jemné škrábání prsty.

6. Nezírejte kočce do očí
Upřený pohled kočky považují za výhrůžku. Je pro ně zastrašující a rušivý a samy ho používají v případě, že chtějí zastrašit jinou kočku. Pokud chcete navázat přátelský kontakt s cizí kočkou, nikdy nezačínejte upřeným pohledem. Vhodné je spíše mrkání – působí na kočky uklidňujícím způsobem.

7. Nestresujte kočky strašením
Na internetu kolují videa, ve kterých se kočky velmi vyděsí zdánlivě obyčejné věci – salátové okurky. Problém ani tak není v okurce, jako ve způsobu, jakým ji lidé ke kočce dají. Kočky nemají rády překvapení a tak je předmět, který se znenadání objeví v jejich blízkosti, výrazně vyvede z rovnováhy.

Jak fungují oči koček
Pochopíte mnohé, když zjistíte, jak kočka vidí svět.O zrakových schopnostech příslušníků zvířecí říše koluje mezi lidmi mnoho mýtů. Ani majitelé často nemají přesnou představu, jak jejich mazlíček očima vnímá svět. A to ani u tak častých a oblíbených členů našich domácností, jakými jsou bezesporu kočky. Trumfnou kočky zrakovými schopnostmi své lidské parťáky?Kočka vidí zcela jinak než člověk. Její oči se od lidských v mnohém liší už svou stavbou – lidské zorničky jsou kulaté, kočičí eliptické, takže se mohou zavírat a otevírat mnohem rychleji a umožňují pronikání většího množství světla, což kočce usnadňuje vidění za šera. Na rozdíl od lidí má kočka jakési třetí oční víčko, tzv. mžurku, slabou membránu ve vnitřním koutku oka. Za normální situace je mžurka prakticky neviditelná, zatažená, ale má nezastupitelnou funkci – čistí oko od prachu a cizorodých látek, zvlhčuje ho nebo chrání například při útoku jiné kočky.Kočky výborně vidí i za šera či ve tmě. V kočičích očích je velmi málo tzv. čípků, tedy fotoreceptorů, pomocí kterých se rozeznávají barvy. Kočky vnímají modrou, šedou a žlutou barvu, ale nerozlišují například červenou a zelenou, hnědou a oranžovou barvu nevnímají vůbec. Za šera a v noci se jejich schopnost vnímat barvy ještě snižuje, svět se v jejich očích ponoří do různých odstínů šedé. Naopak jsou ale podle nejnovějších výzkumů schopné vidět i barvy na konci ultrafialového spektra, které lidé za normálních podmínek nevnímají.

Jak se domluvit s kočkou
Kočky jsou také poněkud krátkozraké – vše ve vzdálenosti větší než šest metrů vidí rozostřeně. Je to dané evolučně, neboť kočky neloví na velké vzdálenosti, a proto bystrý zrak na stovky metrů daleko nepotřebují. Naopak potřebují vidět výborně na blízko, což jejich oči beze zbytku splňují. Při lovu zapojují nejdříve velice citlivý a bystrý sluch a poté hned zrak. Na krátkou vzdálenost jsou i v husté trávě nebo houští schopné zaznamenat sebemenší pohyb, takový, jaký by lidské oko vůbec nepostřehlo.A už vůbec se člověk nemůže kočce rovnat v nočním vidění. Kočičí oko má díky vysokému počtu fotoreceptorů citlivých na tlumené světlo, tzv. tyčinek, vynikající schopnost vidět ve tmě, pro snadnou orientaci kočkám stačí 6x méně světla než lidem. Noční vidění jim ještě usnadňuje buněčná odrazová vrstva mezi sítnicí a cévnatkou oka, zvaná tapetum lucidum. Tato vrstva funguje vlastně na principu zrcadla, světlo pronikající do oka odráží ven a tím ho znásobuje, neboť přes tyčinky pak proniká světlo hned dvakrát, dovnitř a ven. Obraz se tím na sítnici exponuje také dvakrát, takže kočky vidí skvěle v šeru i tmě. Tapetum lucidum také způsobuje známý efekt kočičích očí zářících ve tmě, což je právě důsledek odraženého světla. Nedá se vlastně úplně říct, jestli by v soutěži zraku mezi kočkou a člověkem byl jednoznačný vítěz. Některými parametry kočičí oko sice vysoce převyšuje schopnosti lidského zrakového orgánu, ale přinejmenším barevný svět bychom asi nebyli ochotní oželet. Nakonec je jako obvykle nejmoudřejší příroda – oběma druhům nadělila zrak přímo na míru.

 

Na závěr - bylina, která uklidní

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je krásná trvalka příbuzná s mátou. Kočky zajímá čerstvá i sušená nadzemní část rostliny, mazlí se s ní, okusují ji a válejí se v ní. Může za to hlavně silice nepetalakton, která se narušením struktury lístků a stonků uvolňuje a kočky ji vdechují. Obvykle u nich dojde k prudkému roztažení zorniček a následnému typickému chování, které je způsobeno stimulujícími účinky rostliny. Takhle šanta obvykle působí 5 až 15 minut. Potom omámení samo odezní. Pokud naopak kočky šantu snědí, zapůsobí jako sedativum a zvířata se zklidní. Šanta nemá nežádoucí účinky a není návyková. Nelze se jí předávkovat, protože většina koček ví, kdy má dost. Některé kočky ale na šantu vůbec nijak nereagují, nic moc neříká kočkám seniorkám a koťatům, která ještě nedosáhla pohlavní dospělosti. Stejně jako čerstvé stonky působí i výtažky a sušené rostliny, které se přidávají především do kočičích hraček, které jim můžete i vyrobit sami.

 

 

Copyright and New Desingh 2018 - 2023 © Jan Horák a kocourek Cypriánek - všechna práva vyhrazena