Hlavní stránka

 Kočičí jídelníček

 Kočičí onemocnění

 Pro chovatele

 Odkazy

 


 

Kočičí jídelníček

Správný kočičí jídelníček

Správná a hodnotná výživa kočky je jedním z hlavních předpokladů úspěšného chovu a dobré kondice zvířete. Kočka je původně výhradně masožravec, ale vlivem ochočování přijímá i jinou stravu. Hlavní složkou potravy by tedy mělo být vždy maso obohacené o vlákninu, vitamíny a minerální látky. Krmení zbytky od našeho stolu je pro ni naprosto nevhodné a řadu potravin vůbec nedokáže strávit. Kočky mají sklon vynucovat si své oblíbené krmení a jinou stravu odmítají. To chovatel nesmí dopustit. Kočka musí dostávat pestrou a vyrovnanou stravu, která bude odpovídat věku, míře aktivity, danému plemeni či zdravotnímu stavu apod.Kočičí jídlo by mělo mít pokojovou teplotu, nemělo by být podáváno přímo po vytažení z ledničky a nemělo by být ani příliš horké. Maso, které zůstává dlouho uvnitř ledové, může kočce způsobit vážné zažívací potíže. Pokrmy podáváme vždy na čisté misce a každá kočka by měla mít svou vlastní misku.

Sedm zásad správného krmení

1. Několikrát denně
Kočka je schopná ke své misce přijít i 20x během celého dne a jídlo si umí sama velmi dobře rozvrhnout.Na rozdíl od psa,kde z výchovného hlediska není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí nechat ji přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Kočce dávejte v pravidelných intervalech dvě až tři menší porce krmiva denně. Denní porce krmiva se pohybuje od 125 gramů do 300 gramů ( jedna kapsička se pohybuje od 85 gramů ).Především záleží na plemenu, hmotnosti a zdraví kočky.

2. Přizpůsobte stravu
Pokud je kočka v březí,krmte ji v druhé polovině březosti,kdy se vyvijí plod,většími porcemi 3 až 4 denně. Staré kočky by jste měli krmit menšími porcemi 3 až 4 denně. Kastrované kočky jsou trochu lenivější, a tak mají málo pohybu a tedy větší tendence přibírat na váze. Dávejte jim specielní krmivo označené "light nebo pro kastrované kočky".

3. Dodržujte zvyky
Kočky mají rády zaběhnuté rituály,proto je důležité krmit je každý den ve stejnou dobu. Ráno je ideální krmit kolem osmé a večer kolem šesté, případně pak v noci misku doplnit. Misky po každém jídle důkladně umyjte. Některé kočky z ušpiněných misek odmítají jíst.

4. Hlídejte pitný režim
Stejně jako psů, tak i u koček je velmi důležitý pitný režim. Jeho nedodržování může zvířeti přivodit vážné zdravotní následky,jako jsou například nemoci močových cest ( více na stránce kočičí onemocnění ). V ideálním případě by kočka měla vypít asi 150 ml vody denně. Misku s čistou vodou nechávejte těsně u misky s jídlem.

5. Správná teplota
Velice důležitá je u koček i teplota podávaného jídla.Nejraději mají teplou kolem 38 stupňů, připomíná jim totiž čerstvě ulovenou kořist. Kočce proto nikdy nedávejte potravu přímo z ledničky.Jestliže skladujete otevřenou konzervu v ledničce, vždy odměřenou porci ohřejte na pokojovou teplotu.

6. Krmivo nestřídejte
Kočky jsou hodně vybíravé, proto se přechod na jiný typ krmiva nedoporučuje. Vyberte si kvalitní značku a u té zůstaňte. Jestliže máte obavy z potravinového stereotypu, nabídněte kočce v rámci jedné značky různé příchuti. Vhodné není ani kombinovat například vařené, případně syrové maso s granulemi a kapsičkami. Každé z nich se tráví jinak a jejich směska může vyvolat různé zažívací potíže včetně průjmu.

7. Nepodstrojujte ji
Kočky mají daleko mlsnější jazýček než psi. Na rozpoznávání chuti mají až 500 chuťových pohárků,je proto důležité nepodstrojovat jim v podobě paštiček, šunčiček a podobných dobrot,ale již od mládí je zvykat na granule,případně konzervy a kapsičky,bez zbytečných pamlsků.Může se to zdát na první pohled kruté, ale kočka se tak naučí v dospělosti neloudit a nebude v jídle tolik vybíravá.

Na závěr
Bytovým kočkám bez volného výběhu vytvořte "pastvinu". Můžete použít drn s trávou,který umístíte do květináče. Požíráním trávy si kočka čistí střeva a získává tak některé důležité vitaminy. Koupit se dá přímo takzvaná kočičí tráva v každém obchodě pro zvířata.

Kvalita až na prvním místě:
Kočka pozná, co je pro ni dobré. Všechny ingredience, maso a bylinky, v kapsičkách ukryté, jsou lokálního původu. Kromě vnitřního působení na zdraví se kvalitní ingredience odrážejí i na celkovém exteriéru kočky. Vitálnost a lesklá a silná srst už budou jen „třešničkou na dortu“ spokojené kočky. A že masové filetky s voňavou šťávou chutnají! Jedná se proto o pochoutku, kterou ocení i velmi vybíravé kočky a kočky s problematickým příjmem krmiva.
A protože každá kočka je originál, přináší nová řada masových kapsiček hned šest variant. Nechybí ani varianty pro koťátka a sterilizované kočky se specifickými výživovými potřebami. Masové filetky z výběrového kuřátka, jemného krůtího, vydatné kachny, dietního králíka a lahodného lososa poté vycházejí vstříc všem kočičím mlsalům a jejich chuťovým preferencím. Díky šťávě navíc doplňují důležité tekutiny a kapsička je tak kompletním krmivem, skvělou odměnou či přilepšením ke granulkám.
Pro zdraví a dobrou kondici má smysl vybírat kapsičky, jako jsou tyto – bez chemie, obilovin, cukru, sóji, či geneticky modifikovaných organismů.

Náš kocourek Cypriánek je nejen rozmazlený jedináček, ale také si oblíbil papání od značek Sheba Classics a Himmlisch - paštičky a granule Applaws - vše bez chemických příprav , po jiných značkových výrobcích měl zažívací problémy - průjem neměl ale po jídle asi za deset minut to všechno vyzvracel a dál odmítal jíst.

 

Copyright and New Desingh 2018 - 2023 © Jan Horák a kocourek Cypriánek - všechna práva vyhrazena