Hlavní stránka

 Kočičí jídelníček

 Kočičí onemocnění

 Pro chovatele

 Odkazy

 


 

Nejčastější onemocnění koček

Cathy E. Langston, DVM, DACVIM ( Small Animal )

Převzato: od MVDr. Miloše Urbana  
Zelená veterina


 

a) Popis

Zánět močového měchýře se častěji vyskytuje u mladých dospělých koček a u střední věkové kategorie. Onemocnění

dolních cest močových koček, může být vyvoláno jakýmkoli podnětem, který vyvolá zánět močového měchýře,není tedy specifickým onemocněním. Pokud tedy kočka projevuje příznaky zánětu močového měchýře, je potřeba zjistit příčinu onemocnění (pokud to je možné), aby mohla být zahájena specifická léčba.

b) Příčiny
Kameny v močovém měchýři se vyskytují asi u 15% případů. Změny na stěně močového měchýře (nádor, zánětlivý polyp, vyústění močovodu na jiném místě) zahrnují méně než 10% případů. Problémy chování také vyskytují u méně než 10% případů zánětů močového měchýře. Infekce močového měchýře nebývá častá a vyskytuje se jen u 2 % zánětů močového měchýře. U více než poloviny koček se zánětem močového měchýře, u kterých se příčina nezjistí, se toto onemocnění nazývá zánět močového měchýře z nejasné příčiny (felinní idiopatická cystitida).
c) Klinické příznaky
Mezi nejčastější klinické příznaky zánětu močového měchýře patří obtížné močení, nápinky na močení, bolestivé močení, časté močení malého množství moče, časté chození na kočičí záchod, močení mimo záchod a krev v moči. U kocourů při zánětu močového měchýře může dojít k ucpání močové trubice.
d) Vyšetřovací metody
Vyšetřením moči zjišťujeme krev, bílé krvinky nebo krystaly v moči. Krystaly v moči se mohou vyskytovat i u koček bez příznaků onemocnění močového měchýře. Krystaly jsou viditelné pouze pod mikroskopem a jejich nález v moči neznamená přítomnost kamenů v močovém měchýři. Může být provedena kultivace bakterií z moče, i když infekce močového měchýře nebývá častá. Současně se může provést biochemické vyšetření krve, aby se vyloučilo onemocnění ledvin a případně dalších orgánů. Přítomnost kamenů v močovém měchýři lze prokázat rentgenologickým vyšetřením břicha. Rentgenologickým vyšetřením nelze prokázat příliš malé kameny, nebo kameny, které neobsahují vápník. V těchto případech se používá ultrasonografické vyšetření. Mezi doplňková vyšetření patří kontrastní cystografie a cystoskopie.
a) Možnosti ošetření
Jestliže je nalezena příčina (infekce, kameny), pak je léčena. Protože infekce je méně častou příčinou zánětu močového měchýře, antibiotika nejsou často potřeba. Většinou není zjištěna základní příčina. Na ředění moči se podává potrava s vyšším obsahem vody. Mohou být vyzkoušena konzervovaná, nebo vlhká krmiva. Důležitý je přístup k čerstvé vodě. Zdroj vody má povzbuzovat k častějšímu pití (např. fontánka). Četnost a vážnost příznaků může snížit obohacování životního prostředí kočky (poskytnutí hraček a aktivních her, okna, která dovolují výhled ven). Důležité je udržování čistoty kočičího záchodu (znečištěný substrát odstraňovat každý den, celý substrát jednou týdně). Na každou kočku v domácnosti by měl být jeden záchod plus jeden navíc. Nedoporučují se přikryté kočičí záchody a parfemované stelivo. Různé kočky dávají přednost různým druhům steliva, takže někdy je třeba trochu experimentovat, než se vybere to pravé.Léky se často používají jako poslední volba. Na léčbu bolesti se používají sedativa a relaxancia. Amytriptylin je tricyklické antidepresivum, které pomáhá uvolnit močový měchýř. Měl by být užíván dlouhodobě, krátkodobé užívání nepomáhá. Některým kočkám pomáhá sprej s feromony (Feliway). U některých koček se osvědčila protizánětlivá léčba.
b) Další péče
Časté návštěvy veterinárního lékaře mohou mít opačný účinek, protože stress je jedna z vyvolávajících příčin zánětů močového měchýře.
Prognóza
Většina epizod zánětů močového měchýře z neznámé příčiny se vyřeší během 4-7 dnů bez ohledu na způsob léčby. Asi u poloviny postižených koček se příznaky vracejí. Zde je často příčinou stres. Četnost a závažnost příznaků se ze stárnutím kočky snižují.

 

 

Další závažná onemocnění našich kočičích miláčků

Kočičí chřipka
Jde v podstatě o zánět horních cest dýchacích. Kočky touto nemocí trpí obzvláště teď na podzim. Podobně jako u lidí jsou na vině teplotní výkyvy. Když chřipka na vašeho čtyřnohého kamaráda sedne, poznáte to tak, že bude mít kočka pomalejší pohyby, bude apatická a rozhodně nebude mít náladu na hraní. Obvykle také nemá chuť k jídlu, teče jí z očí i nosu, kýchá a má teplotu. Kočičí chřipka může vašeho miláčka potrápit i po dobu dvou týdnů. Veterinář jí může předepsat antibiotika nebo jí dá infuzi.
Oční problémy
Kočku mohou potrápit i nejrůznější očí problémy. Může jít o zánět spojivek, šedý nebo zelený zákal nebo zánět. Kočka má většinou vodové nebo zakalené oči, holá místa v srsti, zarudlé nebo bílé oční linky, maz v očních koutkách, často mžourá a drbe se v očích. Zkuste nejprve kočičce vytřít čistým kouskem bavlněné látky maz z očí, u méně závažných problémů tato první pomoc pomůže. Pokud ale potíže přetrvávají delší dobu, vyhledejte odborníka.
Zvracení
Zvracení patří mezi velmi časté nemoci koček. Obvykle se dostaví poté, co kočka pozře něco jedovatého nebo nepoživatelného. Zvracení ale může souviset také s infekcí, onemocněním močových cest či cukrovkou. Jindy se zase kočka zvracením zbavuje chuchvalců chlupů, které má v žaludku. Nebezpečí spočívá v tom, že po zvracení hrozí kočce dehydratace. Pokud tedy zvracení neustává, rozhodně vyhledejte pomoc veterináře.
Infekční příčiny zvracení:
Zvracení můžou způsobit následující původci:
Bakterie (např. Salmonella) mohou být přijaty ústy nebo skrz poranění
Viry (např. Feline panleukopenia (FPV))
Paraziti (např. škrkavka, giardia)
Plísňové onemocnění
Možná někdy zpozorujete, že vaše kočička má na některých místech poněkud prořídlou srst - obvykle kolem očí, uší, na ocase nebo tlapkách. S velkou pravděpodobností se jedná o dermatofytózu. Je to kožní plísňové onemocnění, které je navíc přenosné na člověka. Rozhodně tedy neváhejte a běžte k veterináři.
Paraziti
U koček se můžete často setkat také s nejrůznějšími parazity. Vůbec nejčastěji jde o blechy, které pak kočičce způsobují podráždění kůže nebo v horším případě ztrátu srsti. Zbavit se blech ale není nic složitého - pomohou vám speciální šampony nebo prášky či antiparazitické roztoky. Z dalších parazitů jsou kočky poměrně často ohroženy tasemnicí, která se zabydluje v jejich tenkém střevě. Alespoň dvakrát ročně je vhodné nechat kočku u veterináře odčervit. Zatočíte tak i s oblými červy.


 

Copyright and New Desingh 2018 - 2023 © Jan Horák a kocourek Cypriánek - všechna práva vyhrazena